Вітаю!

Шановні колеги!
Цей блог створено для обговорення тем, пов'язаних із вивченням курсу "Основи комп'ютерної грамотності, основи роботи в мережі Інтернет"
Запрошую усіх бажаючих до діалогу.
Олена Проців

Підтримка громад в умовах воєнної загрози





Гаряча лінія для допомоги переселенцям запрацює з 12 березня

Сьогодні розпочинає свою роботу фінансована Європейським Союзом безкоштовна гаряча лінія із надання переселенцям і особам, які зазнали наслідків конфлікту, довідкової інформації та консультаційних послуг. Гарячу лінію вестиме неурядова організація Донбас SOS за загального адміністрування Міжнародної організації з міграції (МОМ).
Зателефонувавши на гарячу лінію – 0 800 309 110 – переселенці та особи, які зазнали наслідків конфлікту, матимуть змогу безкоштовно отримати практичну інформацію, зокрема, про пошук житла та умови проживання, реєстрацію, отримання соціальних виплат, відновлення документів, освіту, працевлаштування, гуманітарну, медичну та психологічну допомогу, урядові та міжнародні програми підтримки переселенців, можливості допомоги постраждалим від гендерного на інших форм насильства.
Гаряча лінія буде працювати з 9:00 до 21:00 в робочі дні та з 9:00 до 18:00 у суботу та неділю. Очікується, що протягом першого року функціонування лінії нею зможуть скористатися щонайменше 12 тисяч осіб.
Неурядову організацію Донбас SOS, відібрану для забезпечення роботи гарячої лінії, було створено в березні 2014 року для координування допомоги вимушеним переселенцям. Діяльність організації також включає захист прав населення, яке зазнало наслідків конфлікту на сході України, надання йому гуманітарної, юридичної та психологічної підтримки.
Довідково: Проект «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні», фінансований Європейським Союзом та впроваджуваний МОМ, реалізується в регіонах з високою концентрацією переселенців та в підконтрольних Уряду України частинах Донбасу. Серед іншого проект передбачає надання вимушеним переселенцям актуальної інформації та підвищення їхньої обізнаності, технічну допомогу зусиллям Уряду України, спрямованим на подолання наслідків кризи, зокрема, через вдосконалення системи реєстрації переселенців та систем обробки інформації.

Пам'ятка для внутрішньо переміщених осіб



Допомога у пошуку роботи внутрішньо переміщеним особам
Портал "Громадський Простір" пропонує підбірку корисної інформації щодо пошуку роботи для внутрішньо переміщених осіб. http://www.civicua.org/news/view.html?q=2359944


Відеоконференція «Бібліотека – територія єдності»

16 грудня 2014 року працівники Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки взяли участь у відеоконференції «Бібліотека – територія єдності», яка відбулася за ініціативи Української бібліотечної асоціації. Організаторами конференції виступили Рівненське обласне відділення УБА та Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека.
Під час відеоконференції
 Учасники конференції поділились досвідом обслуговування внутрішньо переміщених осіб, яке здійснюється на виконання наказу Міністерства культури України (№ 773 від 18.09.2014) «Про реалізацію проекту «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами».
Завідувачка відділу інформації Тернопільської ОУНБ Олена Проців презентувала досвід роботи з вимушеними переселенціями у бібліотеках області.


Для тих, хто не мав можливості приєднатися до відео конференції в реальному часі, пропонуємо переглянути її запис.



За повідомленням УБА, до кінця січня 2015 року планується проведення ще двох таких відео конференцій. 


На Тернопільщині вимушені переселенці з зони АТО 
зможуть отримати тимчасові трудові книжки

З метою допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО в питаннях працевлаштування на новому місці перебування Міністерство соціальної політики забезпечило можливість отримання дублікату трудової книжки.
Відтепер, дублікат видаватиметься за новим місцем роботи, якщо у працівника відсутній доступ до трудової книжки внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту, або проведення АТО на території, де раніше працювала особа, повідомляють у Міністерстві соціальної політики.
Для отримання тимчасової трудової книжки працівник подає до служби кадрів на новому місці роботи заяву та отриману ним у письмовому вигляді інформацію зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при СБУ про проведення АТО на території, де він працював.
Коли доступ до оригіналу буде відновлено, дані про періоди роботи будуть перенесені з дубліката до трудової книжки.
Джерело: http://te.strichka.com/item/16479372



Довідково: станом на 06.11.2014 на Тернопільщині зареєстровано 1726 тимчасових переселенців, із них 266 –з АР Крим.

Про це повідомили у Тернопільській облдержадміністрації 

 Методичні рекомендації з надання першої психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам
Побачило світ видання, що допоможе практикуючим психологам більш ефективно надавати психологічну допомогу людям, які пережили екстремальні ситуації та перебувають у стані стресу.
Практично кожна переміщена особа пережила травмуючи подію і зараз залишається у стані тривалого стресу. Наслідки ж «непропрацьованих» психологічних травм можуть датися взнаки і через багато років.
Тому надзвичайно важливо допомагати вимушено переміщеним громадянам долати не тільки фізичні, матеріальні труднощі, а й психологічні.
Тому Програма розвитку ООН запросила експертів та фахівців підготувати посібник «Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги переміщеним особам». У ньому розміщено матеріали про загальні правила психологічної допомоги, описано стратегію надання допомоги в екстремальних ситуаціях, сформульовано рекомендації, як подолати стресовий стан, тощо. 
Це видання підготовлено в межах проекту «Підтримка реформи соціального сектору в Україні», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні.


Джерело : Програма розвитку ООН в Україні


Відсутність трудової книжки у переселенців не є перешкодою у прийомі на роботу

У разі потреби переселенці з зони АТО зможуть отримати тимчасові трудові книжки. Таким чином, відсутність трудової книжки, у громадян, які вимушено залишили свої рідні оселі через обставини, пов'язані з окупацією АР Крим та проведенням антитерористичної операції на сході України, не буде перешкодою для працевлаштування.
З початку року до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості у пошуках роботи звернулись 117 осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції: 22 особи, які прибули для тимчасового проживання з числа мешканців АР Крим та м. Севастополя, 70 мешканців Донецької та 25 - Луганської областей, з них 40 осіб - працевлаштовані.
За станом на 10 листопада 2014 року на обліку у центрі зайнятості перебуває 34 переселенця із окупованих територій та жителів східних областей України. Спеціалістами центру зайнятості проводиться відповідна робота щодо сприяння їм у підборі підходящої роботи.
З метою допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО в питаннях працевлаштування на новому місці перебування Міністерство соціальної політики забезпечило можливість отримання дублікату трудової книжки.
Відтепер, дублікат видаватиметься за новим місцем роботи, якщо у працівника відсутній доступ до трудової книжки внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту, або проведення АТО на території, де раніше працювала особа.
Для отримання тимчасової трудової книжки працівник подає до служби кадрів на новому місці роботи заяву та отриману ним у письмовому вигляді інформацію зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при СБУ про проведення АТО на території, де він працював.
Коли доступ до оригіналу буде відновлено, дані про періоди роботи будуть перенесені з дубліката до трудової книжки.
Ірина Опалко, начальник відділу статитстики,
організаційної та інформаційної роботи ТМРЦЗ
За інформацією газети "Тернопіль вечірній" (http://t-v.te.ua/ekonomika/vidsutnist-trudovoyi-knizhki-u-pereselenciv-ne-ye-pereshkodoyu-u-prijomi-na-robotu/)

Щоб отримати виплати, треба зареєструватися
Ось таку інформацію на допомогу вимушеним переселенцям підготував тернопільський телеканал INTB



Інформаційний ресурс для громадян
На сайті розміщена інформація для громадян, які переселяються з тимчасово окупованої території АР Крим та районів ведення антитерористичної операції в інші регіони України

Державна допомога переселенцям: з чого складається і як отримати?
01 жовтня 2014 року була прийнята Постанова КМУ № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Постановою КМУ № 505 запроваджено механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з окупованої території та районів проведення АТО.
  
На допомогу бібліотекарям у роботі з вимушеними переселенцями


Бібліотеки Тернопільщини стають центрами підтримки громади
в умовах воєнної загрози
Унаслідок окупації Криму та проведення антитерористичної операції на сході України, у містах та селищах по всій країні з’явилися десятки тисяч осіб, які, відповідно до норм міжнародного права, вважаються внутрішньо переміщеними особами.
Згідно з керівними принципами Управління Верховного комісара ООН із питання про переміщення осіб усередині країни, внутрішньо переміщеними особами визнаються люди чи групи людей, які були змушені рятуватися втечею або покинути свої будинки чи місця проживання через або для того, щоб уникнути наслідків збройного конфлікту, ситуації загального насильства, порушень прав людини або стихійних лих, і які не перетнули міжнародно визнаний державний кордон країни. За цим сухим визначенням стоять люди, які покинули своє житло, залишилися без майна, втратили всі соціальні зв’язки — усе те, що називається мирним життям. У їх спокійний, налагоджений і щасливий світ увірвалася війна. Вимушені ховатися від вибухів, жаху, переслідувань і смерті, вони опиняються в зовсім інших, незнайомих, чужих для них місцях. Їх ніхто не знає, ніхто не чекає, їм важко… Для того, аби ці люди  змогли якомога швидше оговтався від бурхливих змін у своєму житті треба надавати передусім інформаційну допомогу та можливість спілкування.
Саме тому в цей нелегкий для країни час бібліотеки України спрямовують максимум зусиль на допомогу тим, хто стикається з тимчасовими труднощами, надаючи їм безкоштовну підтримку та бібліотечно-інформаційні послуги. Робота з вимушеними переселенцями стала загальнонаціональною й розгортається по всій країні.
Підтримавши ініціативу Міністерства культури України (наказ № 773 від 18.09.2014) «Про реалізацію проекту «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами», бібліотеки Тернопільщини також активно долучилися до неї. У регіональному навчальному центрі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки пройшов цикл семінарів-тренінгів на тему «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: організація надання послуг внутрішньо переміщеним особам (ВПО)». Їх метою було отримання бібліотекарями області знань та навичок, необхідних для надання консультаційних та бібліотечно-інформаційних послуг внутрішньо переміщеним особам з Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей, налагодження ефективних механізмів комунікації цієї категорії користувачів з місцевими органами влади, сприяння їх соціальній адаптації.
Учасники навчань з’ясовували, які послуги бібліотеки області можуть надавати внутрішньо переміщеним особам, щоб стати ефективними центрами підтримки громад в умовах воєнної загрози. Були проаналізовані юридичні, психологічні та соціальні особливості надання послуг внутрішньо переміщеним та наявні ресурси, які бібліотеки можуть використовувати для допомоги переселенцям. Одним з головних питань, що обговорювалися, стало питання донесення інформації про бібліотечні послуги до внутрішньо переміщених осіб та запрошення переселенців до бібліотек. Учасники тренінгу визначили можливі канали розповсюдження цієї інформації, отримали відомості про ресурси, організації та громадські ініціативи, які допомагають вимушеним переселенцям, а також ознайомилися з алгоритмами отримання базових послуг із відновлення втрачених документів.
Також учасники навчання дізналися про особливості участі внутрішньо переміщених осіб у виборчих процесах. Як змінити місце голосування, які документи для цього необхідні та куди подавати заяву — все це на практиці освоювали учасники тренінгу. Проконсультувати переселенців, як реалізувати їхнє право на волевиявлення — важливе завдання, яке можуть виконати бібліотеки.
У підсумку учасники навчань окреслили можливості нових напрямків роботи та одностайно підтримали ідею про необхідність упровадження послуг для вимушених переселенців, адже тільки громадськими волонтерськими зусиллями вирішити їхні проблеми буде досить складно. Лише об’єднавши зусилля, ми зможемо разом допомогти тим, хто опинився в складній ситуації.
Олена Проців,
завідувачка відділу інформації Тернопільської ОУНБ


2 коментарі: